Ostrzeżenie MF przed optymalizacją podatkową
Napisz do nas Mapa serwisu
Profesjonalnie i Rzetelnie
Start
Oferta
Kontakt

Ostrzeżenie MF przed optymalizacją podatkową

dodano: 2017-06-13

Ostrzeżenie MF przed optymalizacją podatkową z wykorzystaniem spółek zagranicznych z uwagi na przepisy dotyczące tzw. miejsca zarządu

Ministerstwo Finansów ostrzega przed stosowaniem schematów agresywnej optymalizacji podatkowej polegających na nadużywaniu podmiotów ? głównie spółek kapitałowych ? formalnie zarejestrowanych za granicą w sytuacji, gdy są one faktycznie polskimi podatnikami i są zarządzane z terytorium Polski.

Ostrzeżenie to dotyczy w szczególności sytuacji, w której polscy podatnicy (osoby fizyczne lub prawne), prowadzący działalność gospodarczą w Polsce i osiągający dochody z terytorium Polski, są kuszeni propozycjami oszczędności podatkowych polegającymi na tzw. ?przeniesieniu działalności do innego kraju".  W tym celu rejestrowane są spółki na terytorium kraju obcego, które nie prowadzą tam rzeczywistych operacji gospodarczych (tzw. ?conduit company", ?letterbox company"), w których polski podatnik nabywa udziały i poprzez które ma być kontynuowana jego działalność w Polsce, przy czym dochody mają w założeniu podlegać opodatkowaniu wyłącznie na terytorium tego kraju obcego.  W tym celu używane są zarówno spółki z siedzibą w rajach podatkowych, jak też podmioty z terytorium UE (np. Czechy, Luksemburg, Wielka Brytania, Słowacja, Cypr, Malta, Holandia, Szwecja) oraz innych krajów europejskich np. Szwajcarii. 

Źródło: Ministerstwo FinansówKontakt
Mirosław Kowalski
ul. Rynek 4 (w podwórku)
83-300 Kartuzy
tel. +48 600 729 045
biuro@doradca-kowalski.pl
Na skróty
> Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Doradca Podatkowy
> Na górę
Projekt i wykonanie BerMar multimedia